«

»

Nov 07

Aşil Tendon Kopması

            Uzun süredir top oynamayıp iş arkadaşlarının ısrarı ile halı sahaya çıkan ve olanca gücü ile koşmaya çalışırken arkasından adeta bir top patlaması tarzında ses duyup acı içerisinde yere düşen erkek hasta profili aşil tendon yaralanmasını akla getiren ve sıklıkla duymaya alışmış olduğumuz  bir ifadedir. İsmini  eski Yunan medeniyetinde yaşamış efsanevi savaşçı Achilles’ten alan ve vücudun en kalın, en güçlü tendonu olan bu tendonun yırtıkları spor yaralanmaları içerisinde sık görülmektedir.

            Diz ekleminin arkasından köken alan ve baldırın arkasında seyreden kasların uzantısı olan aşil tendonu topuk kemiğine yapışmaktadır. Ayak bileğimizin arkasında kalın bir şekilde ele gelmektedir. Yürümenin öne itiş fazında görevli olan bu tendon ayak bileğimizin aşağıya doğru hareketini sağlamaktadır. Yüklendiği bu görevlerden dolayı yürüme, koşma ve zıplama esnasında büyük bir gücün etkisinde kalmaktadır.

Sıklıkla spor yaralanmaları sonucu ortaya çıksa da orta yaşta tendinit zemininde ve bazı hastalıklara bağlı olarak da görülebilmektedir. Aşil tendonu yırtıkları; genellikle koşmaya başlandığı sırada ani gelen yük sebebiyle , tendonun kanlanması en az ve dolayısı ile en zayıf olduğu topuk kemiğinden 4-6 cm yukarısında meydana gelmektedir. Kopma anında sıklıkla “trak” diye şiddetli bir ses duyulmaktadır. Ani bir ağrı oluşmakta ve zaman ilerledikçe baldırda ve ayak bileği arkasında şişlik, morluk görülmektedir. Kişi bu şekilde ayağı üzerine basabilmekte fakat normal ritimde yürüyememektedir. Günlük bedensel aktivitesi düşük olan insanlarda bu sebepten doktora geç gelebilmektedir.

Aşil tendon yırtılmasında tanı için klinik muayene sıklıkla yeterli olmaktadır. Yaralanma esnasında tendonun tamamında veya bir kısmında (parsiyel) kopma olabilmektedir. Ultrasonografi ve MR şüpheli durumlarda tanıya yardımcı olan yöntemlerdir.

Aşil tendon yırtılmalarında hastanın durumu da göz önüne alınarak farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Sadece alçı yada breys uygulaması şeklinde konservatif (ameliyatsız) yöntemler olduğu gibi cerrahi tedavi yöntemleri de mevcuttur. Cerrahi olarakta literatürde tanımlanmış çok sayıda ameliyat tekniği vardır. Günümüzde sportif faaliyetlerin ve iş temposunun yoğunluğu göz önüne alınarak yaklaşımımız cerrahi tedavi lehinedir.

Aşil tendon ameliyatı esnasında ayak bileği arkasında kesi yapılmakta olup çeşitli tekniklerle kopan kısım dikilmekte ve duruma göre bazı sağlamlaştırma işlemleri yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında tercihimiz alçı yapmadan ROM Walker denilen açı ayarlı bir korse kullanımıdır. Bu şekilde yaralanması yeni olmuş kişilerde yaklaşık 2 hafta sonra üzerine basıp yürümesine izin verilmektedir. Yaklaşık 4-6 hafta korse kullanımından sonra tamamen serbest bıraktığımız hastalarımızın spora dönüşleri 4-5 ayı bulmaktadır.

 

7 comments

Skip to comment form

 1. bülent

  yaklaşık 60 gün önce aşil tendun kopmasından ameliyat oldum alcım alındı fızık tedavısı yapılması gerekıyo benım maddı durumum kotu oldugundan doktoa gıdmedım ne gıbı alıştırmalar yapmam gerekıyo.. bılgı verırsenız sevınırım.. şu anda tam basamıyorum agrı yapıyoo. zorlamaktanda korkuyoru yıne kopar dıyee

 2. okan bağcı

  aynı sorunu 1 yıl önce yaşadım.
  ne yazıkki fizik tedavii olmanız şart
  ancak yine de beni ararsanız size elimden geldiği kadarıyla yaşadıklarımı ve tecrübelerimi paylaşabilirim.
  geçmiş olsun

 3. metehan

  slm bundan 4 ay önce bir amatör lig maçın futbul oynarken ayak bilegme çok kötü bir darbe aldım dokrota gittim kırık yoktu ama 4 gün neredeyse yürüyemedim. sonra yürümeye başladım ama şişkinlik ogünden beri devamediyor ve hala zorladıgımm zaman acıma veriyor. uzman doktorlara ortopedilere gittim kas kopmuş dediler ve 8 veya 9 ayda anca geçer dediler. ayagımda şişkinlik hala devam ediyor ve acımada var. ne olursunuz bana yardım ediniz saygılarımla

 4. RECEP ŞAKACI

  21 MAYISTA AŞİL TEKDONUM KOPTU.AMELİYAT OLDUM 1.5 AY AYAĞIM ALÇIDA KALDI DAHA SONRADA 1 AY FİZİK TEDAVİYE GİTTİM.29 SEANSIN SONUNDA AKŞAMI DÜKKANIMDA ÇALIŞIRKEN HAVA ALMAK İÇİN DIŞARI ÇIKTIM VE GERİYE DÜKKANA GİRERKEN BASAMAKTAN AYAĞIM KAYDI BASAMAĞIN KENARI AMELİYAT YERİME GELDİ VE TEKRAR AMELİYAT YERİM KOPTU.28.8.09 DA TEKRAR AMELİYAT OLDUM BU KEZ AYAĞIMA PARÇA KONDU.TEDAVİME YENİDEN BAŞLADIM ALLAH HERKESE ACİL ŞİFALAR VERSİN.2.KEZ OLMASI BENİ YIKTI.AMA YAPACAK BİR ŞEY YOK DAHA FAZLA DİKKAT ETMEK GEREKİYOR.HERKESE ÇOK GEÇMİŞ OLSUN

 5. Hikmet KILIÇKAN

  Sayın hocam 3 ay öncesine kadar aşil rüptürü ebebiyle operasyon geçirdim. ancak 3. ayın sonunda aşil üzerinde enlemesine hematom gelişti. bazı dr.lar opere gerekiyor demesine rağman bazılarıda , operasyonu yapan dr. da gerek yok diyor.. Acaba ne yapmalıyım?

 6. kemal

  Selam.13 kasım gunu bir halı saha macında sol aşil tendonum koptu.19 kasımda ameliyat oldum.25 gun uzun alcıda kaldı.bu surenin sonunda rom walker takıldı.su anda tek degnekle yuruyebiliyorum ancak tedbir olsun diye cift degnege devam ediyorum.%40 oranında ayagıma yuk verebiliyorum suanda.15 ocak 2013 te rom walker cıkarılacak ve fizik tedavi uygulanacak.cift ayakkabı giyerek yasamaya ne zaman baslayabilirim.tekrar kopmasından cok korkuyorum.sadece normal aktivitelerimi yerine getirsem kopma riski nedir.(yurumek gibi) biryerlerden zıplayarak asagıya atlamam artık heralde.tekrar aynı sureci yasamak istemiyorum.birde fizik tedavi surecinde ne tur hareketler uygulanıyor.

 7. Servet Arslan

  Merhaba Hocam, 45 yaşındayım 1 Haziran 2013’te sol ayağımdan aşil tendomu kopmasından dolayı ameliyat oldum.45. günde (6 hafta) alçı çıkartıldı. Bacağım incelmiş ve güçsüzleşmiş. Doktorum fizik tedaviye gerek yok dedi. 6 hafta kadar daha yük vermemem gerektiğini söyledi. Ama benim rahatsızlıklarım ve endişelerim var. Ayak dışında serçe parmaktan topuğa ve oradan ameliyat bölgesinin bitimine kadar uyuşukluk ve parça parça morluklar var. (Doktorum kesilen çok ince sinir ve damarlar olduğunu, bunların kendini buluncaya kadar bu uyuşuklukların ve morlukların devam edeceğini söyledi.) Topuğumda iğne batar gibi açılar oluyor. Dizdeki kapanma hemen hemen açıldı. (sıcak havlu ile sararak dizi çalıştırdım) Ayak bilekten hareket etmiyor. (aşağı-yukarı) Bende korktuğum için bir çalışma yapamıyorum ve yüklenmeden de olsa basamıyorum. Hocam, yardım ederseniz memnun olurum. Yanlış veya eksik bir şey yapmaktan korkuyorum. Teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>